Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 im. Polskich Noblistów w Gnieźnie, pod kierunkiem Aliny Gandurskiej – nauczyciela języka angielskiego, realizowali w I semestrze roku szkolnego 2017/2018 projekt międzynarodowy pt. „Moje miasto – moje gniazdo”.

Przedsięwzięcie to zainicjował Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych w Gnieźnie, a ideą projektu, jaką jest przywrócenie polskiej i polonijnej szkole jej roli kulturotwórczej w oparciu o aktywizujące metody nauczania, zainspirowała ciekawe działania młodych ludzi. Udało się bowiem wspólnym zadaniem połączyć gnieźnieńską „10” z dwiema szkołami polonijnymi: w Irlandii i w Stanach Zjednoczonych. W miniony piątek 9 lutego odbyło się w tej szkole spotkanie podsumowujące projekt. Zaproszono na nie uczniów realizujących projekt oraz ich rodziców.

- Zadanie projektowe składało się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polegał na ułożeniu przez dzieci 15 pytań w języku polskim i angielskim dotyczących naszego miasta Gniezna. Pytania należało wysłać do wskazanych przez Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych szkół na świecie. Nam przydzielono dwie szkoły: Mayo Polish School w Westport w Irlandii oraz Polską Szkołę im. Mikołaja Kopernika w Chicago w stanie Illinois. W drugim etapie odpowiadaliśmy na pytania naszych kolegów i koleżanek z zagranicy nagrywając filmy. Przy okazji stworzyliśmy prezentacje promujące nasze miasta. Cieszę się bardzo, że dzięki temu projektowi mogliśmy pokazać partnerom projektowym nasze piękne Gniezno - podkreśliła Alina Gandurska koordynator projektu w SP nr 10.

Podczas spotkania uczestnicy projektu wraz z rodzicami mieli okazję obejrzeć projektowe filmy z każdej szkoły oraz odebrać gratulacje, dyplomy i drobne upominki z rąk zastępcy dyrektora SP nr 10 Agnieszki Puszczykowskiej-Glapy, Małgorzaty Tomczak – prezesa Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych w Gnieźnie oraz Aliny Gandurskiej.

- W projekcie brało udział 15 uczniów: z klasy czwartej szkoły podstawowej oraz klasy drugiej gimnazjum. Tym bardziej cieszy fakt, że zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie naszej szkoły mogli połączyć siły i w bardzo kreatywny sposób zrealizować projektowe zadanie. Efekt jest imponujący. Oprócz doskonałej lekcji języka angielskiego nasi uczniowie mogli zyskać wiedzę o pięknych miastach na świecie, poznać swoich rodaków za granicą, oraz przyczynić się do promocji naszej małej Ojczyzny, jaką jest nasze miasto - powiedziała wicedyrektor SP nr 10, dziękując tym samym uczniom i rodzicom za udział w projekcie.

Wzruszenia nie kryła również prezes Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych Małgorzata Tomczak. Podczas swojego wystąpienia pogratulowała dzieciom pomysłowości i przebojowości oraz podziękowała dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 10 oraz Alinie Gandurskiej za współpracę. Przy okazji podzieliła się swoimi wspomnieniami z pobytu w szkole w Chicago, podkreślając jak ważne jest dzielenie się polskością, tradycjami i kulturą z Polakami mieszkającymi poza granicami państwa.

Uczestnicy spotkania, które przebiegało w sympatycznej atmosferze przy kawie i słodkościach, czuli satysfakcję z udziału w projekcie. Z pewnością to nie jedyne takie działanie w Szkole Podstawowej nr 10 bowiem już są plany kolejnych projektów ze szkołą w Westport i Chicago. Międzynarodowe przedsięwzięcie uczniów „10” i ich polonijnych przyjaciół można obejrzeć na profilu Szkoły Podstawowej nr 10 oraz profilu Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych na FB.

Tekst i zdjęcia pochodzą ze strony http://gniezno24.com/aktualnosci/item/13371-podsumowane-projektu-moje-miasto-moje-gniazdo-w-sp-nr-10

• b_001
  • b_002
  • b_003
  • b_004
  • b_005
  • b_006
  • b_007

Simple Image Gallery Extended

W Powiatowym Konkursie Pieśni i Recytacji Poezji Patriotycznej organizowanym w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie Agata Kubiak z klasy 3a wyśpiewała pierwsze miejsce utworem "Rozkwitały pąki białych róż"!!! W konkursie reprezentowały naszą szkołę również uczennice klasy 7a Weronika Kwaśniewska i Amelia Janicka.