Z dużą satysfakcją możemy powiedzieć, że w Szkole Podstawowej nr 10 pielęgnujemy gwarę rozumianą jako dziedzictwo kulturowe Gniezna.
Język gwarowy, jako sposób mówienia, jest używany na co dzień dość rzadko, bądź zupełnie nieświadomie. Jako społeczność szkolna postanowiliśmy włączyć się w szereg wydarzeń organizowanych w naszym mieście i upowszechniać gwarę gnieźnieńską. Za przeprowadzone w szkole zajęcia Dyszka otrzymała Certyfikat, z którego jesteśmy bardzo dumni.

W październiku 2021r., przy zaangażowaniu naszych pierwszaków, odbyły się warsztaty czytelnicze pod nazwą “Myszka Marcysia uczy gwary!”. Zajęcia odbyły się w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna i realizacji projektu „Gwarze mówimy TAK!”. Za przeprowadzone warsztaty odpowiedzialna była szkolna biblioteka.