Dziękujemy naszym uczniom: Hani z klasy 2c, Zosi z 1a, Albertowi z 2a, Oliwii z 2a – oraz ich Rodzicom – za udział w konkursie biblioteki szkolnej “Dyszka na Tik Toku” i zaangażowanie w propagowanie czytelnictwa podczas XVIII Tygodnia Bibliotek.
????????????????????

Dlaczego czytanie książek jest takie ważne?

????Czytanie, rozumienie i analiza tekstu to umiejętności, z którymi się nie rodzimy, musimy je wykształcić, trochę jak sprawnie działające mięśnie. I tak samo jak mięśnie, te umiejętności wymagają ćwiczeń. Nieużywane – słabną.

Bez czytania nie ma edukacji

????Czytanie jest fundamentem edukacji – nie tylko humanistycznej, ale każdej. Oczywistość? A jednak – czy zdajemy sobie sprawę, jak bardzo ważne jest czytanie dla rozumienia matematyki? Czytanie książek zwiększa szanse ucznia na sukces we wszystkich dziedzinach, również ścisłych. Dziecko ma się najpierw nauczyć czytać, by w drugim kroku czytać, aby się uczyć.

????Czytajmy książki, nauczymy się czytać ludzi.

Czytanie beletrystyki podnosi nasze kompetencje społeczne, rozwija empatię. To stwierdzenie być może zaskakujące, ale potwierdzone w wielu badaniach. Czytając, uczymy się przyjmować czyjś punkt widzenia, zaczynamy rozumieć czyjeś emocje, przyjmujemy do wiadomości, że ktoś może coś czuć lub postrzegać inaczej. W tym procesie nasze kompetencje społeczne rosną.

????Czytanie czyni nas równymi.

Można zmniejszyć nierówności społeczne, a czytanie książek ma tę niezwykłą moc. Nie musimy dysponować ogromnymi funduszami, by pomagać dzieciom ze środowisk uboższych. Wystarczy zachęcić je do polubienia regularnego czytania, po jakimś czasie różnice zaczną się zmniejszać.

????Czytajmy i rozmawiajmy z dziećmi – będą zdrowsze

Czytanie nie jest żadnym przywilejem – jest warunkiem koniecznym wychowywania mądrej, odpowiedzialniej młodzieży.

????????????Dlatego robimy wszystko, by upowszechniać nawyk czytania wśród naszych uczniów.????????????