Gwara jest barwną częścią naszej kultury i tożsamości lokalnej. Uczniowie z klas 1a i 1b podczas zajęć bibliotecznych przekonali się, że nauka gwary gnieźnieńskiej to doskonała zabawa. Uczniowie poznali kilka gwarowych słów, wiedzą już, jak wygląda szneka z glancem, wymborek, ryczka czy kociamber. Korzystając z zasobów biblioteki szkolnej uczniowie zaobserwowali widoki Gniezna na dawnych fotografiach. Wspólnie mogliśmy  stwierdzić, jak bardzo nasze miasto zmieniało się na przestrzeni wieków. Prawdziwym wyzwaniem dla dzieci było samodzielne przygotowanie tradycyjnego dania, jakim są „pyry z gzikiem”.

Zajęcia odbyły się w ramach współpracy naszej szkoły z BPMG i realizacji projektu „Gwarze mówimy TAK!”.