To już oficjalne - pierwszoklasiści stali się częścią czytelniczej społeczności. Śpiewająco zdali egzamin na czytelnika biblioteki a także złożyli przyrzeczenie. Zanim jednak dyrektor szkoły dokonał pasowania, tym jak stać się dobrym użytkownikiem książnicy, dowiedzieli się od starszych kolegów. To właśnie oni, wcielając się w rolę Sierotki Marysi, Królowej Książek, Kota w Butach, Czerwonego Kapturka i Calineczki,opowiedzieliswoim młodszym kolegom o pożytkach i obowiązkach płynących z obcowania z książką.

Nie zabrakło i prezentów. Pierwszoklasiści otrzymali specjalne wyprawki,książki: “Pierwsze abecadło” a także “Książką połączeni”. Pierwsza to zbiór tekstów polskich autorów przygotowanych specjalnie z myślą o dzieciach rozpoczynjących przygodę ze szkołą, druga to zaproszenie dla rodziców do wspólnego czytania i literackiej zabawy. Pozycje przygotował Instytut Książki w ramach ogólnopolskiej akcji “Mała książka - Wielki człowiek”.

To była iście bajkowa uroczystość. Towarzyszyły jej wspaniałe przebrania, bohaterowie z baśni i bajek i książki.